Alternatif Tıp Nedir?

Yok öyle bir şey. Tıbbın yerini hiçbir şey dolduramaz ki, alternatif tıp olsun… Tabii ki akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hirudoterapi, homeopati, kayropraktik, kupa tedavisi, maggot tedavisi, mezoterapi, ozon tedavisi, proloterapi, refleksoloji, osteopati, hipnoterapi, ayuverda, yoga, manyetoterapi, bioenerji, müzikoterapi gibi uygulamalara ancak geleneksel tıp denebilir; yani yüzlerce yılık bir geçmişe sahip, daha modern tıp herkesin erişebildiği bir hizmet değilken uygulanagelmiş bir takım geçici çözümler. Hatta çözüm bile değiller, belki sadece hastanın ve daha çok da yakınlarının içini rahatlatan uygulamalar. Hiç olmazsa “elimizden geleni yaptık ama takdir-i ilahi” deyip avunabiliyor insan.

Çok haksızlık etmeyeyim, bu uygulamalara tamamlayıcı tıp da denebilir; yani modern tıp ile elde edilebilen sonucu biraz daha iyi hale getirebilmeye, mesela en azından hastanın ıstırabını biraz daha katlanılabilir düzeye getirerek yaşam kalitesini artıran uygulamalar.

Yoksa tıbba alternatif değiller, aşının veya antibiyotiğin alternatifi olabilir mi hiç? Bu uygulamalar ile uğraşan, gerekli yasal eğitimiyle uygunluğu sertifikalandırılmış olan hiç bir hekim de böyle bir iddiada bulunmaz zaten. Eğer böyle bir iddia duyarsanız hekiminizden; hemen kaçın, toz olun, sırra kadem basın… Aman ha!