Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı tedavisi birçok basamaktan oluşur ve acil durumlar dışında-ki bu çok nadir olur- bu basamakların takip edilmesi en doğru, bilimsel ve ahlaki yöntemdir. İlk basamakta istirahat tedavisi yani hastanın ağrıları geçene kadar, doğru düzgün bir yatakta; sadece tuvalet ve yemek için kalkmak dışında tüm gün yatarak dinlenmesi gerekir. Doğru yatak derken, hastanın yerde veya tahta üzerinde yatmasını veya çok pahalı tam ortopedik yataklar almasını kastetmiyorum. Sadece herhangi bildik marka bir hazır yaylı yatak işinizi görür, yeter ki sekiz sene sonra bunu atıp yenisini alın. Sakın ha kanepede filan da yatmayın. Tuvalet demişken, asla alaturka tuvalet değil, tabii ki klozet kullanmalısınız. Eğer alaturka tuvalet asla vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlıksa, o zaman yeni geliştirilmiş alçak oturmalı klozetlerden alabilirsiniz.

Doktorunuz bu süre içinde kullanmanız için size bir takım ilaçlar da verecektir tabii ki. Bu ilaçları sadece doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanın. Korse kullanmanızı da önerebilir doktorunuz. Ancak korse kullanım süresinin 3 ayı asla geçmemesi gerektiğini hiç unutmayın, yoksa geri döndürülmesi çok zor ve ağır zarar görürsünüz. Tabii ki kilonuzun çok olduğu da söz konusu edilirse, mutlaka bir diyet uzmanına da başvurun ve onun dediklerini aynen uygulayın.

İkinci basamakta ise fizik tedavi, ama mümkünse 20 seans yani 1 ay boyunca. Soğuk havalarda fizik tedavi öncesinde ve sonrasında soğuktan iyi korunmak da çok önemli bir zorunluluk. Yani fizik tedaviyi evinize veya işyerinize en yakın bir merkezde yaptırmanız çok uygun olacaktır. Bu tedavi en az bir yıl rahat etmenizi sağlayabilmelidir. Fizik tedavi sırasında oradaki uzmanların size tarif edecekleri egzersizleri de düzenli şekilde yapar, hatta hayatınızın bir parçası haline getirirseniz bir daha aynı problemi yaşamak zorunda kalmazsınız.

Üçüncü ve en son basamakta ise cerrahi işlemler uygulanır. Yani her zaman son çare ameliyat olmalıdır. Yapmadıklarım, yaptıklarımın teminatıdır…