Belde, Boyunda Protez Ameliyatı Nedir?

Bu prosedür, doktorlar arasinda “hareket koruyucu cerrahi” olarak bilinen, ve de omurgalara konan bir miktar harekete izin veren cihazlarla gerçekleştirilen modern bir ameliyat turudur. Yerlestirilen cihazlarin hareket kapasitesi genç yastaki insanlarin aktif hayatlarina devam etmelerini, ve de ileriki yaslarinda ekstra sorunlar yasamamalarini sağlar.Bu cihazlar kimi zaman disk ekleminin yerine konan yüksek teknoloji ürünü protezler, kimi zaman hareketli başlıklı oynar vidalar veya bir miktar harekete izin veren esnek çubuklar şeklinde olabilmektedir.

Bu cihazlar insanın doğal yapısına çok daha uygun ve omurlar arasındaki normal hareketlere izin verir. Yani tıbbi adıyla “füzyonsuz stabilizasyon” sağlar ve uzun vadeli sonuçları daha iyidir.

Üstelik geri dönüşü olmayan ameliyatlar da değillerdir. Yani bu ameliyatlardan sonra, eğer istenen başarılı sonuç elde edilemedi ise; halk arasında platin ameliyatı denen omurga hareketlerini dondurucu “füzyon” ameliyatları son çare olarak yapılabilir. Söz konusu hareket koruyucu ameliyatlar ancak gelişmiş merkezlerde, bu konuda deneyimli omurga cerrahları tarafından yapılabilmektedir.