Boyun Fıtığına Nasıl Tanı Konur?

Boyun fıtığına nasıl tanı konur denince; aslında mesleğiniz, uğraştığınız sporlar, eskiden geçirmiş olabileceğiniz kazalar, teşhis konmuş hastalıklarınız, içtiğiniz ilaçlar, sigara alışkanlığınız olup olmadığı, geçirdiğiniz ameliyatlar; bunların tümü sağlıklı bir tanı için bilinmesi çok önemli konular. Yani doktorunuz size tüm bunları sormalı. Muayeneye gelince, kilonuzun ve boyunuzun ölçülmesiyle başlayıp; kollarınız ve ellerinizin gücünün ve reflekslerinin ve dokunma duyusunun değerlendirilmesiyle devam eden, soyunmanız ardından tüm boyun-sırt-ve hatta belinizin arkadan incelenmesi ve bu incelemenin siz başınızı eğip doğrulturken tekrarlanmasıyla biten esaslı bir muayeneyi kastediyorum.

Daha sonra istenecek olan tetkikler ise bu işlemi tamamlayacaktır. Tabii ki böyle bir değerlendirmenin 30, bilemediniz 20 dakika altındaki bir sürede yapılması mümkün değildir. Eğer doktorunuz size üç-beş dakika ayırıyor ve hatta size elini bile sürmeden doğrudan tetkiklerinizi istiyorsa, şikayetlerinize sağlıklı bir tanı koyma şansı yoktur. Daha da kötüsü, size yanlış bir tanı koyarsa, uygulayacağı tedavi de yanlış olacaktır. İşte tüm felaketler bu şekilde başlar. Oradan hemen kaçın, toz olun… Zararın neresinden dönülse kar…

Tanıya yardımcı olacak tetkikler derken MR ilk sırada gelebilir, ama tabii ki açık MR değil ve iyi bir makinede çekilmesi ve en az 15 dakika sürmesi gereken bir MR incelemesi. MR ile birlikte hemen daima kan tetkikleriniz istenir ki önemli bir takım hastalıklar gözden kaçmasın. Bu görüldükten sonra yine hemen daima röntgen filmleriniz, özellikle de ayakta başınızı öne ve arkaya doğru iyice eğerken çekilen hareketli filmleriniz ve BT (bilgisayarlı tomografi) istenir. Kimi zaman EMG (elektromyografi), MEP (motor uyarılmış potansiyeller), SEP (duyusal uyarılmış potansiyeller) gibi sinir ölçümleri de istenebilir.