Sırt Kırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Giderek gelişen sağlık hizmetlerine ve araç-trafik güvenlik önlemlerine bağlı olarak trafik kazalarında ölümler azalsa da, taşıma araçlarının hızlarının giderek artması ancak hava yastıklarının zorunlu hale gelmemiş olması sonucunda özellikle sırt kırıkları arttı. Eğer bu kırıklar, osteoporoz yani yaşlı insanlardaki kemik erimesi sonucu; çok basit travmalara bağlı olarak ortaya çıktılarsa, kifoplasti denen tam kapalı ameliyatlarla yani kemiğin içinde bir balon şişirilip düzeltilmesi ardından vertebroplasti yani kemiğin içine kemik çimentosu doldurulması yöntemi uygulanarak tamir edilmeleri mümkündür. Ancak unutulmaması gereken nokta, bu ameliyatların kırığa yol açan olaydan sonraki ilk birkaç ay içinde yapılması gerektiğidir.

Bu hastalara, özellikle de yaşlı ve kadın hastalara bir an önce ayağa kaldırılmaları gerektiği için; kaçınılmaz olarak halk arasında “platin ameliyatı”, doktorlar arasında ise “füzyon ameliyatı”, “enstrümentasyon” denen ve ağrılı omurga kemiklerinin birbirine kaynatılarak hareketin, dolayısıyla da ağrının durdurulması esasına dayanan çok daha ciddi ameliyatlar yapılması gerekebilir.

Tabii bu kırıklarda omurilik ve sinirlerde zedelenme olması da hastanın durumunu ağırlaştırır. Bu yüzden siz siz olun, bu kırıkları tedavi eden ekipteki ortopedistlerin yanında mutlaka tecrübeli bir beyin cerrahının olmasını şart koşun.