Ameliyat Korkusu Anlamsız Mı?

Ameliyat olmaktan korkuyorum!” mu diyorsunuz? Çok normal. Tabii ki korkacaksınız. Eminim annenizden babanızdan, hatta dedenizden ne hikayeler dinlemişsinizdir. O devirlerde gerçekten de ameliyat korkusu hala insanların hayatta kalmasını sağlayan bir korkuydu, aynı ilk çağlardaki gibi.  Modern hastanelerin ve ameliyathanelerin olmadığı, doğru dürüst narkoz tekniklerinin henüz geliştirilmediği, antibiyotiklerin daha keşfedilmediği dönemlerde; hatta elektrik ışığı bile yokken kanlar içinde ameliyatlar yapılıyordu. İnsanlar ameliyata girmeden önce vasiyetlerini yazıp, herkesle helalleşiyorlardı.

Ama artık 21. yüzyılda yaşıyoruz. Çevrenize bir bakın, hemen göreceksiniz. Artık böylesine sadece tarihi önemi olan bir korkuyu kenara bırakmak gerek. Ameliyat korkusu günümüzde, karanlık korkusu kadar eski ve anlamsız bir korku. Pek çok ameliyat neredeyse sıfıra yakın bir riskle yapılabiliyor. Tüm haklarınız da yasal koruma altında. Üstelik diğer pek çok alanlardakinin aksine tıpta; özelikle de beyin cerrahisinde Türkiye bilimsel alanda dünyada beşinci, altıncı sıralarda yer alıyor. İnsanlar Avrupa ülkelerinden gelip bana ameliyat oluyorlar.

Bu yüzden, gayet doğal bir duygu olan ameliyat korkunuz üzerine oynayan kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmeyin. Size “Aman sakın ha ameliyat olmayın!” diyen kişilere, özellikle de bu kişiler eğer cerrahsa; söz konusu ameliyatı yapıp yapamadıklarını sorun. Acaba “Ameliyat olmayın” derken, aslında “Ben bu ameliyatı yapamam” mı demek istiyorlar? Acaba bir yetersizliklerini açığı vurmakta zorlanıyor olabilirler mi? Böyle bir sakıncadan bahseden kişi, gerçekten tecrübeli bir cerrah, özellikle de yaptığı ameliyatlarla tanınan bir üniversite hocası ise ancak o takdirde söylediğini ciddiye alın…