Kök Hücre Nedir?

Kök hücre, insan vücudundaki çok farklı hücrelerin her birine dönüşebilme yeteneğine sahip olan hücre anlamına gelir. Bu hücreler anne karnındaki gelişme döneminde çok fazla sayıda iken, yaş ilerledikçe sayıları azalır; hatta 100 yaş sonrasında sayıları birkaç taneye bile inebilir. Ama bu birkaç hücre, aslında her bir organı yenileyebilme yeteneğine sahiptir.

Aslında zaten sindirim sistemi hücreleri, kan hücreleri gibi nispeten kısa ömürlü hücreler; söz konusu kök hücreler sayesinde her gün yenileniyor. Tabii ki kanserin de aslında kök hücrelerden oluştuğunu düşünen bilim adamları da var. Bir gün modern tıp eğer bu kök hücreleri, ihtiyacımız olan hücrelere dönüştürebilmeyi başarırsa; o zaman çağımızın bir çok yaygın hastalığına çare bulunacak ve organların hatta tüm vücudun yenilenmesi yolu açılarak, insan ömrü iyice uzatılabilecek.

Henüz araştırmalarda varılan nokta bu hedeften bayağı bir geride olsa da, kan hücrelerinde elde edilen bilgi birikimi; söz konusu hedefe ulaşmanın çok sürmeyeceğini gösteriyor. Çok uzun yaşamlar, çok uzakta olmayabilir…