Skolyoz ve Kifoz Tedavisi Nedir?

Skolyoz yani omurga eğriliği olsun, kifoz yani kamburluk olsun; tedavinin birinci basamağı korse uygulamalarıdır. Bunlar çoğu zaman ölçü alınarak kişiye özel olarak üretilen korseler, yani ısmarlama korse olup tüm gün boyunca takılmaları; ve zaman içinde hastanın takiplerinde ortaya çıkan değişikliklere göre yenilenmesi gereken korselerdir.

İkinci basamakta ise halk arasındaki tabiri ile platin ameliyatı veya tıbbi adı ile füzyon ameliyatı yapılması gerekir. Burada ameliyat sırasındaki amaç kimi hastalarda omurgayı düzeltip, bu düzeltilmiş halinde sabitlemek yani dondurmak iken; kimi zaman özellikle küçük çocuklarda, hareketli enstrüman veya ayarlı rod kullanarak omurganın düzeltildiği halde büyümesine izin vermektir.

Bazı hastalarda, özellikle de yaşlılarda bu ameliyatlar; bir omurganın kısmen çıkarılmasını gerektiren karmaşık ve tehlikeli ameliyatlar halini alabilmektedir. İşte bu tip ameliyatlarda ortopedistler yanı sıra deneyimli bir beyin cerrahının da ameliyatta bulunması gerekmektedir.

Şunu da önemle vurgulamak istiyorum ki, kimi zaman da skolyoz hastalarında, bu eğriliğe yol açan bir doğumsal anomali yani konjenital anomali tespit edilecek olursa; sadece bu problemin deneyimli bir pediatrik nöroşirürji hocası veya bir çocuk beyin cerrahı tarafından cerrahi olarak çözülmesi bile eğriliği düzeltmekte yeterli olmaktadır.