Belimde Kist Var Ne Yapmalıyım?

Halk arasında sinir kistleri de denen, yani bel ağrısı şikayeti olan bir insanın belinden çekilen MR(manyetik rezonans) görüntülerinde tesadüfen karşımıza en sıklıkla çıkan belde kist görüntüsü; aslında tıbbi adıyla “Tarlov kisti”dir ve bunlar sinirlerin hemen çevresinde yer alırlar. Söz konusu kistler aslında iyi huyludur, yani büyümez veya hastaya bir zarar vermezler. Genellikle hastanın belinde çocukluktan beri durup dururlar.

Ayrıca nadiren görülen faset kisti de iyi huylu bir kisttir ve basmakta olduğu sinire yaptığı basıyı ortadan kaldırmak, yani bacak ağrısı tedavisi için ameliyatla çıkarılır. Yine nadiren görülen kist hidatik ise hayvanlardan bulayan bir hastalıktır, ancak bu kistin ameliyatla çıkarılması sırasında asla patlatılmaması gerekir ki; başka organlara atlamasın, yani kötü huylu bir hale dönmesin.

Ancak bu tip kistleri olan hastalara ameliyat yapılacaksa, bu kistin varlığının cerrah tarafından bilinmesi önemlidir; çünkü ameliyat sırasında istemeden patlatılırlarsa, bunların tamirinde büyük güçlükler çıkar ve hasta çeşitli sorunlar yaşayabilir. Sizin de kulağınıza çalınmış olabilir, “ameliyattan sonra belimden su akıyor” diyenler; işte bu hastalarda mevcut bulunan kistler ameliyat öncesinde gözden kaçırılmış olabilir. Yani eğer böyle bir kist varsa belinizde ve size ameliyat önerildi ise, deneyimli bir beyin cerrahi hocası aramaya başlayın.