Kuyruk Sokumu Ağrısı

Doktorların koksiks ve sakrum da dedikleri kuyruk sokumu bölgesindeki kemiklere dair olan hastalıklarda ortaya çıkan ağrıdır. Kuyruk sokumu ağrısı ya da halk arasında söylendiği şekliyle pöçük ağrısı, söz konusu bölgenin kazalara bağlı olarak hasar görmesine bağlı olabileceği gibi; çeşitli romatizmal hastalıklar, enfeksiyon veya tümörlere bağlı olarak ta ortaya çıkabilir.

Tabii ki bu hastaların üroloji ve genel cerrahi hocalarına da danışılması ve böylece onların tedavi etmesi gereken ayrı bir hastalık olmadığının doğrulanması ardından, öncelikle yuvarlak oturma yastıklarının kullanımını da içeren ve en az tam bir ay süren bir fizik tedavi uygulanır. Ardından da bu bölgeye iğne ile ilaç verilerek koksiks bloğu ile yani kuyruk sokumu kemiğine blok yapılarak ağrı tedavi edilmeye çalışılır.

Eğer bu yeterli olmazsa; söz konusu bölgeye yönelik yapılacak bir ameliyatla ağrılı koksiks kemiğinin çıkarılması veya sacrum kemiğine yönelik olarak halk arasında “platin ameliyatı”, doktorlar arasında ise “füzyon ameliyatı”, “enstrümentasyon” denen ve ağrılı omurga kemiklerinin birbirine kaynatılarak ağrının durdurulması esasına dayanan çok daha ciddi ameliyatlar yapılması gerekebilir.