Sırt Fıtığına Nasıl Tanı Konur?

Aslında mesleğiniz, uğraştığınız sporlar, eskiden geçirmiş olabileceğiniz kazalar, teşhis konmuş hastalıklarınız, içtiğiniz ilaçlar, sigara alışkanlığınız olup olmadığı, geçirdiğiniz ameliyatlar; bunların tümü sırt fıtığına tanı konması için bilinmesi çok önemli konular. Muayeneye gelince, kilonuzun ve boyunuzun ölçülmesiyle başlayıp; soyunmanız ardından tüm boyun-sırt-ve belinizin arkadan incelenmesi ve eğilip doğrulurken ve yürürken bu durumda izlenmenizle biten esaslı bir muayeneyi kastediyorum.

Daha sonra istenecek olan tetkikler ise bu işlemi tamamlayacaktır. Tabii ki böyle bir değerlendirmenin 30, bilemediniz 20 dakika altındaki bir sürede yapılması mümkün değildir. Eğer doktorunuz size üç-beş dakika ayırıyor ve hatta size elini bile sürmeden doğrudan tetkiklerinizi istiyorsa, şikayetlerinize sağlıklı bir tanı koyma şansı yoktur. Daha da kötüsü, size yanlış bir tanı koyarsa, uygulayacağı tedavi de yanlış olacaktır. İşte tüm felaketler bu şekilde başlar. Hemen kaçın ordan…

Tanıya yardımcı olacak tetkikler derken de MR ilk sırada gelebilir, ama tabii ki açık MR değil, ayrıca iyi bir makinede çekilmesi ve en az 15 dakika süren bir MR incelemesi olması kaydıyla. MR ile birlikte hemen daima kan tetkikleriniz de istenir ki önemli bir takım hastalıklar gözden kaçmasın. Bundan sonra yine hemen daima sırtınızın röntgen filmleri istenir. Kimi zaman (BT) bilgisayarlı tomografi ve EMG (elektromyografi), MEP (motor uyarılmış potansiyeller), SEP (duyusal uyarılmış potansiyeller) gibi sinir ölçümleri de istenebilir.