Bel Ağrısı, Bel Tutulması Nedendir?

Bel ağrısı veya bel tutulması, aslında bel fıtığı başlangıcı denen durumun ilk işaretidir. Her insan, ömrü boyunca en az bir kere bel ağrısı çekecektir. Bel ağrısı dünyadaki en sık ikinci ağrı nedeni olduğu gibi, aynı zamanda 45 yaş altında en sık görülen şikayettir de. Söz konusu bu ağrı akut olabilir, yani bel tutulması birden bire tüm şiddetiyle başlayabilir. Zaten bel tutulması, aslında bel ağrısı nedeni ile kısa bir süre insanın belini oynatamaması demektir. Buna doktorlar aksiyel bel ağrısı veya mekanik bel ağrısı da diyorlar. Bu durum birkaç güne kadar sürebilir ve genellikle biraz istirahat etmekle veya kendiliğinden biter.

Bazen de bel ağrısı kronik olabilir, yani tekrarlayan bir bel ağrısı veya tekrarlayan bel tutulmamaları şeklinde görülebilir. Özellikle de bu ağrıların sabah erken saatte olup gün içinde geçmeleri, bazı romatizma hastalıklarının da habercisi olabilir. Unutmamak gerekir ki her yirmi bel ağrısından sadece biri akut olarak başlar, yani bir çeşit burkulma, incinme gibidir. Üstelik bel ağrısı kalça eklem sorunları, idrar yolları hastalıkları veya leğen kemiği eklem sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir; o yüzden de deneyimli bir doktora esaslı bir şekilde muayene olmak çok önemlidir.

Ağrı aslında bizim düşmanımız değil, dostumuz. Bize bir şeylerin yanlış gitmekte olduğunu hatırlatır. Bu yüzden de ağrı kesicileri gereğinden fazla kullanmamak gerek, adı üstünde; bunlar sizin herhangi bir yerinizi iyileştirmiyor, sadece ağrıyı kesiyor yani çalmakta olan alarmı susturuyorlar.

Belinizdeki tutulmaların şiddeti, süresi ve sıklığı artıyorsa ve de özellikle ağrı bacağınıza inmeye başladıysa, hemen kalıcı bir çözüm bulmak zorundasınız. Üstüne üstlük, kilonuz da fazla ise artık hemen bir diyetisyenin yolunu mu tutarsınız; yoksa iyi bir doktor mu aramaya başlarsınız bilemem…