Beyin Tümörü Ameliyatı

Kötü huylu olan beyin tümörlerinin hiçbiri tam anlamıyla çıkarılamazlar, beyinde daima tümör hücreleri kalacak ve bunlar giderek tekrar büyüyeceklerdir. Beyin tümör ameliyatı ile amaçlanan, tümör kütlesinin küçültülüp çevredeki beyne yaptığı basıyı azaltmak; tümör hücresi sayısını azaltarak da diğer tedavilerin başarılı olma şansını artırmaktır.

Kasapta veya lokantada bir koyun beyni görmüş olabilirsiniz. Aslında insan beyninin dış görüntü olarak pek bir farkı yok. Beyin tümörü ameliyatları, insanda yapılan tüm ameliyatlar arasında en tehlikeli olanlardır. Zorluk ameliyatın beyin üzerinde yani sadece kalp gibi kıpırdayan veya karaciğer gibi çok kanayan bir organda değil de; düşünen, rüya gören, konuşan, akıl yürüten, icatlar yapan ve hatta ameliyat yapan bir organın içinde yapılıyor olmasından kaynaklanır. Üstelik bu organ diğerleri gibi sert de değildir, adeta su muhallebisi kıvamındadır ve çok kanamalıdır.

İşte bu yüzden beyin tümör ameliyatı saatler sürmekte, beyin cerrahlarının yetişmesi diğer cerrahlara göre çok daha uzun bir süreç gerektirmekte ve beyin cerrahisinde modern tıbbın en son teknolojisini gerektiren pahalı cihazlar kullanılmaktadır. Beyin tümörü ameliyatlarının çok masraflı olmasının nedeni de işte burada yatar.