Sırt Fıtığı Ameliyatları

Sırt fıtığı ameliyatı veya tıbbi tabiri ile “torakal disk hernisi ameliyatı” olmanız gerektiğine sizi tedavi edecek olan cerrah karar verecektir. Hemen daima ilk basamakta halk arasında “kansız ameliyat”, “kapalı ameliyat” denen ve doktorlar arasında da “minimal girişimsel ameliyat” denen, ciltte göze görünmeyecek denli küçük deliklerden girilerek; narkoz uygulamadan ve çok düşük riskle yapılabilen “torakoskopik diskektomi”, “endoskopik diskektomi” gibi ameliyatlara sıra gelir.

Söz konusu yöntemlerle şikayetleri tedavi edilemeyen hastalarda ise, açık cerrahiler yani narkoz altında ve hastanın derisi kesilerek yapılan ciddi ameliyatlara gerek duyulabilir. Bunlar düşük denebilecek risklerle yapılan “mikrocerrahi”, yani hastanın cildindeki çok küçük kesilerden girilerek yapılan ameliyatlardan; halk arasında “platin ameliyatı”, doktorlar arasında ise “enstrümentasyon ameliyatı”, ”füzyon ameliyatı” denen ve ağrılı omurga kemiklerinin birbirine kaynatılarak ağrının durdurulması esasına dayanan çok daha ciddi ameliyatlara kadar değişebilir.

Ancak sırt fıtıkları konusunda önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum, bunlar öyle her beyin cerrahının veya her ortopedistin altından kalkabileceği işler değil. Mutlaka ama mutlaka çok deneyimli ellerde yapılmalı sırt fıtığı ameliyatınız, yoksa çok üzücü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.