Doğumsal Anomalilerin Ameliyatı Acil midir?

Beyin veya omurgaya dair bir doğumsal anomali olduğu tespit edilen bebekler bazen anne karnından çıkar çıkmaz ameliyat edilirken, bazen de takip edilip biraz daha büyüdükten sonra ameliyat edilirler.

Sonuçta bu kararı cerrah vereceği için, cerrahınızın çocuklar konusunda deneyimli bir beyin cerrahı olmasına; yani tercihan bir çocuk beyin cerrahı veya tıbbi adı ile pediatrik nöroşirürji uzmanı veya pediatrik beyin cerrahı olmasına dikkat edin. Hatta, eğer böyle bir bebeğin doğma ihtimali söz konusu ise; bu hocayla doğumdan önce temasa geçmeye çalışın ki herhangi bir geç kalma durumu yaşanmasın.

Sonuçta bu deneyimli cerrahın, çocuğun erken ameliyat edilmesi ile sağlanacak yararlarla; bu ameliyatın risklerini tartarak vereceği karar çok daha güvenilir olacaktır. Unutmamak gerekir ki, anne karnından çıktıktan sonraki ilk bir gün yani ilk 24 saat, henüz bebeğin annesinin vücudu tarafından korunmaya devam ettiği tek gündür; ondan sonra bebeğin yeniden bu denli güçlü olması için aradan epey bir zaman geçmesi gerekecektir.