Sırt Fıtığı Tedavisi

Sırt fıtığı tedavisi birçok basamaktan oluşur ve acil durumlar dışında-ki bu çok nadir görülür- bu basamakların takip edilmesi en doğru, bilimsel ve ahlaki yöntemdir. İlk basamakta istirahat tedavisi, yani hastanın doğru düzgün bir yatakta ağrıları geçene kadar; sadece tuvalet ve yemek için kalkmak dışında tüm gün yatarak dinlenmesi gerekir. Doğru yatak derken, hastanın yerde veya tahta üzerinde yatmasını veya çok pahalı tam ortopedik yataklar almasını kastetmiyorum. Sadece herhangi marka bir hazır yatak işinizi görür, yeter ki sekiz sene sonra bunu atıp yenisini alın. Sakın ha kanepede filan da yatmayın. Tuvalet demişken, asla alaturka tuvalet değil, klozet kullanmalısınız. Alaturka tuvalet vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlıksa, o zaman yeni geliştirilmiş alçak oturmalı klozetlerden alabilirsiniz.

Doktorunuz bu süre içinde kullanmanız için size bir takım ilaçlar da verecektir tabii ki. Korse kullanmanızı da önerebilir doktorunuz. Ancak korse kullanım süresinin üç ayı asla geçmemesi gerektiğini unutmayın, yoksa geri döndürülmesi çok zor ve ağır zarar görürsünüz. Tabii ki kilonuzun çok olduğu söz konusu edilirse, mutlaka bir diyet uzmanına başvurun ve onun dediklerini de aynen uygulayın.

İkinci basamakta ise fizik tedavi, ama mümkünse 20 seans yani tam bir ay boyunca. Soğuk havalarda fizik tedavi öncesinde ve sonrasında soğuktan iyi korunmak çok önemli bir zorunluluk. Bu nedenle fizik tedaviyi evinize veya işyerinize en yakın merkezde yaptırmanız çok uygun olacaktır. Bu tedavi en az bir yıl rahat etmenizi sağlamalıdır. Fizik tedavi sırasında oradaki uzmanların size tarif edecekleri egzersizleri de düzenli şekilde yapar, hatta hayatınızın bir parçası haline getirirseniz bir daha aynı problemi yaşamak zorunda kalmazsınız.

Üçüncü basamakta ise daha ciddi cerrahi işlemler gelmektedir. Yani her zaman son çare ameliyat olmalıdır.