Doğumsal Anomali Nedir?

Bazen bebekler daha anne karnında iken veya doğduktan hemen sonra, bazen de yıllar geçip büyüdüklerinde tespit edilen bir takım doğumsal anormallikler, tıbbi deyimi ile “konjenital anomali” lere doğumsal anomali deniyor. Bunlar arasında “diastematomyeli”, “gergin omurilik sendromu”, “Arnold Chiari” anomalisi, “kalın filum terminale”, “yağlı filum”, “trigonosefali”, “skafosefali”, “kraniosinositoz”, “brakisefali”, “spina bifida”, “meningosel”, “meningomyelosel” “orta hat kapanma kusuru” ve halk arasındaki tabiriyle belde açıklık veya bıngıldak kapanması sayılabilir.

Bunlar kimi zaman beynin veya omuriliğin bir kısmının açıkta olması gibi hemen dışarıdan da görülen, kemik gelişimine dair çok ciddi bozukluklar iken; kimi zaman da ancak çekilen MR veya BT gibi ileri teknolojiye sahip tetkiklerle görülebilen bir takım bozukluklardır.

Eğer doğumdan önce kadın doğum doktorunuz veya doğum sonrasında çocuk doktorunuz, yaptığı muayeneler veya ultrason gibi tetkikler sırasında böyle bir şeyden şüphelenir de sizi bir beyin cerrahına gönderirse; veya Allah korusun bebeğiniz böyle korkutucu görüntüye sahip bir anormallikle doğarsa aman hiç vakit kaybetmeyin. Hemen deneyimli bir pediatrik nöroşirürji hocası veya çocuk beyin cerrahı aramaya başlayın.