Kafa Travması

Kafa travması nasıl olur, yani insanın kafasına darbe nasıl gelir? Ya bir kavgada, ya bir trafik kazasında, spor kazasında ya da düşme sonucunda. Ancak nasıl olursa olsun bu çarpmanın kafatasına zarar verebilmesi için çok şiddetli olması gerekir. Çünkü insanın beyni bir santimetreden daha kalın bir kemik kutu, yani kafatası içinde korunmaktadır. Ancak söz konusu organ çok hassas olduğu için, kimi zaman çok şiddetli olmayan kafa travmaları bile ölümcül olabilmektedir.

Acil servislere canlı olarak ulaşabilen hastalar yoğun bakımlara alınmakta; kimi zaman acil olarak, kimi zaman ise daha sonra ameliyat edilebilmekte; aylarca sürebilecek şekilde komada kalabilmekte ve daha sonra çok uzun sürelerle rehabilitasyon görmesi gerekebilmektedir.

Tüm bu çabalara karşın söz konusu hastalar hiçbir zaman eskisi gibi olamamakta, bazen bir takım sekellerle yaşamak zorunda kalabilmekte; sara hastası olup ömür boyu ilaç içmek zorunda kalabilmekte, kimi zaman bir takım kişilik değişiklikleri gösterebilmektedirler. İşte bu nedenlerle çağdaş korunma yöntemleri olan emniyet kemeri, hava yastığı, kask kullanımı asla ihmal edilmemelidir.