Sık Sorulan Sorular

Sıkça sorulan sorular ve cevapları

Ameliyat Kararı

Ameliyatsız tedavi ile kastedilen kapalı ameliyat veya kansız ameliyat denen girişimlerdir. Gerçekten de tempolu çalışan ve ağır kaldıran genç insanlarda, kapalı ameliyatlar tercih edilebilir ancak bu durumda da cerrahın istirahat ve benzeri konulardaki önerilerine harfiyen uymak gerekir. Unutmayın sağlığınızı ancak siz eski durumuna döndürebilirsiniz, biz size ancak yardımcı olup yol gösterebiliriz.

Efendim bizim gözümüzde …terapi son eki ile biten tedavi yöntemleri arasında fizyoterapi (yani Fizik Tedavi) dışındakilerin bilimsel bir geçerliliği yoktur. Ancak …tomi son eki ile biten tedavi yöntemlerinin çoğu, kansız ameliyat veya kapalı ameliyat denen girişimlerdir. Bunlar doğru hastada ve tecrübeli ellerde uygulandığı zaman belli oranda yararlı olduğu bilinen cerrahi tedavilerdir.

Efendim iyi ellerde çözülemeyecek sorun günümüzde artık pek yok. Yeter ki doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişiyle karşılaşabilin; çünkü unutmamalı ki ikinci ameliyatlar birinciden daha zor ve başarı şansı daha düşük; üçüncü ameliyatlar ise ikinciden çok daha zor ve başarı şansı çok daha düşüktür. Yani ilk ve tek bir ameliyatla çare bulabilmeniz çok önemli, çünkü biliyoruz ki hiç bir terzi başkasının söküğünü dikmekten hoşlanmaz. Bir doktor size ameliyat olmanızı söyledi ise, doğru zaman, içinde olduğunuz tam da bu andır.

Efendim maalesef tıpta hiçbir tedavi yönteminin garantisi yoktur, ancak belli başarı oranlarından söz edilebilir. Risk ise çağdaş yöntemlerin kullanımı ile ve deneyimle düşürülebilen bir orandır. Bence öncelikle size ameliyat olmamanızı söyleyen doktorların, bu ameliyatı yapabilecek kapasitede olup olmadıklarını sorgulayın ve ona göre söylediklerini tekrar gözden geçirin. Tabii ki aynı doğrulamayı size ameliyat olmanızı öneren doktorlar için de yapın, özellikle seçeceğiniz cerrahın tecrübe ve becerisi çok önemli. Çünkü başınıza bir iş gelmeden bazı ameliyatları yapabilecek cerrahların sayısı ülkemizde birkaç elin parmaklarını geçmez ne yazık ki. Çok tecrübeli birisini bulmaya çalışın.

Bir cerrahın ameliyat gerektiği kararına varmak için hastayı detaylı bir şekilde dinlemesi, etraflıca muayene etmesi, gerekli tüm radyolojik incelemeleri ve tahlilleri yaptırması ardından; yapacağı açıklamaların hasta tarafından anlaşıldığından emin olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Efendim, modern tıpta kullanılan çağdaş teknikler sayesinde yapılan ameliyatın süresi sizin için artık çok önemli değildir. Önemli olan bu süre içinde yapılanlar, yani cerrahınızın deneyimidir.

Ameliyat Sonrası

Efendim günümüzde yaygın şekilde kullanılmaya başlayan kapalı ameliyat veya kansız ameliyat da denen endoskopik ameliyatların amacı, hastanın işlemden birkaç gün sonra aktif yaşantısına dönmesini sağlamaktır. Bugünün dünyasında  artık kimsenin haftalarca evde yatacak hali yok.

Ameliyat sizi eski sağlığınıza kavuşturmak için yapılan bir tedavidir ancak cerrahınızın önerilerine harfiyen uymak kaydıyla. Cerrahınız size önerdiği her girişim türü için ayrı bir başarı oranı söyleyecektir. Unutmamak gerekir ki cerrahi işlemlerde risk arttıkça, başarı oranı da artacaktır.

Ameliyattan sonra hangi araçla, hangi sürelerle ve ne şekilde yolculuk yapabileceğinizi size ameliyatınızı yapan cerrahın söylemesi en uygunudur.

Ameliyattan sonra hangi sporu, hangi sürelerle ve ne şekilde yolculuk yapabileceğinizi size ameliyatınızı yapan cerrahın söylemesi en uygunudur. Ancak bir genelleme yapacak olursak, kontakt sporları da denen dövüş sporlarına ve ağır sporlar da denen basketbol, futbol, tenis, voleybol gibi takım oyunlarına ancak bir sezon sonra dönebilirsiniz. Stilli yüzme, yürüme ise önemli bir ağrınız olmadıkça size bir zarar vermeyecektir.

Kaplıca tedavisiFiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlarınca kullanılan çeşitli tedavi yöntemlerinden biridir. Size önerildiği şekilde kullanıldığında en azından bir zarar görmeyeceksiniz.

Efendim, modern tıpta kullanılan çağdaş teknikler sayesinde yapılan ameliyatın süresi sizin için artık çok önemli değildir. Önemli olan bu süre içinde yapılanlar, yani cerrahınızın deneyimidir.

Başarısız Ameliyat

Efendim ancak hastayı dinleyip, detaylı şekilde muayene edip, tüm filmlerini, tetkiklerini görüp eksik kalan tetkikleri tamamlayabilirsem ve de hastaya cerrahının verdiği epikrizi (yani ameliyat notunu) okursam ancak o zaman ameliyata dair ne gibi bir sorun yaşandığı hakkında bir fikir sahibi olabilir veya gözden kaçmış bir şey olup olmadığını söyleyebilirim. Ondan sonra da hastaya nasıl yardımcı olacağıma birlikte karar veririz.

Başarısızlıkla sonuçlanmış bir ameliyat sonrası bu sizin artık son düzelme şansınız. Daha önceki ameliyatınız nerede ve kim tarafından yapıldı bilemiyorum ama keşke ilk ameliyatı iyi bir merkezde, tecrübeli bir cerraha yaptırsaydınız. Bu ikinci ameliyatınızın zor bir iş olduğunun, belki de son şansınız olduğunun ve her yerde yapılamayacağının siz de farkındasınızdır umarım.

Başarısız bel cerrahisi, veya hatalı ameliyat veya ameliyatta bir sorun oldu galiba demeden önce bir durun, düşünün: Size ameliyat öneren doktorlarınızdan herhangi biri size tam yarım saatini ayırmadı ve size bu görüşünü yazılı-imzalı olarak vermedi değil mi? Ameliyatınıza karar veren cerrahınız sadece MR görüntüleri ile yetinip, hareketli röntgenlerinizi-kan tahlillerinizi-elektriksel sinir ölçümlerinizi-bilgisayarlı tomografi gibi diğer tetkikleri istemedi değil mi? Ameliyatınızı yapan cerrahınızı eş-dost tavsiyesi ile mi seçtiniz? Bu seçiminizde cebinizden çıkacak paranın az olması en önemli etken miydi? Ameliyatınızı yapan cerrah, ameliyattan sonra yapacaklarınız ve yapmayacaklarınız konusunda sizi bilgilendirmeye tam yarım saatini ayırmadı değil mi? Eğer bu soruların tümünün cevabı “evet” ise, aman bu sefer dikkat;  hala geç değil, ama bu kez başvuracağınız cerrah artık sizin son şansınız olabilir. Tekrar düşünün…

Aslında Ameliyat sonrası ağrılarım geçmedi” diyorsanız, ilk önce kendinize şu soruyu sormalısınız: “Ameliyattan önceki ağrılarım yüzde kaç azaldı?” Bu sayı 60 ve üzeri ise size başarılı bir ameliyat yapılmış demektir. Eminim cerrahınız zaten size bir mucize beklememeniz gerektiğini söylemiştir. Eğer bu sayı 60 altında ise, o zaman da şu soruyu sormalısınız: “Ben cerrahımın önerilerine uydum mu?” . Bu sorunun cevabı hayır ise, yani eğer diyet önerildi ama yapmadıysanız, veya size önerilen egzersizleri yapmayı bıraktıysanız; hemen bunlara başlayın. Ama bu sorunun cevabı evet ise, o zaman hemen bir fizik tedavi uzmanı ile görüşüp onun önerdiği tedaviyi yaptırın. Bu tedavi bittikten bir ay sonra hala durumunuzdan memnun değilseniz, işte o zaman tecrübeli bir cerrah aramanın zamanı gelmiş demektir.

Unutkanlık ve Bunama

Efendim eğer bir nöroloji uzmanına başvurursanız, bu yakınmalarınıza başarılı bir çözüm getirebilir.

Efendim umarım çok geç kalınmamıştır ama eğer hastayı detaylı muayene edip yeni bir MR çektirme şansı bulabilirsek, bu tip rahatsızlıkları olan insanların % 7’sinde görülen ve Adams Hakim Sendromu veya normal basınçlı hidrosefali  diye adlandırılan bir tablo olup olmadığını anlarız. Eğer şansınıza böyle bir durum söz konusu ise de hasaya yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız.

Hastanızı tedavi etmekte olan doktorlarınız en doğrusunu biliyor ve da yapıyorlardır. Söz konusu doktorlar ekibindeki Nöroloji uzmanı ve Psikiyatri uzmanı size daha birinci elden ve sağlıklı bilgi verebilir.

Yoğun Bakım

Modern tıbbın en son teknolojilerinin kullanıldığı yoğun bakım ünitesi ya da reanimasyon ünitesi kurulma amacı, hastaları hayatta tutmak; eğer iyileşebilecek bir durumları varsa onlara zaman kazandırmak. Yoğun bakımda hastayı iyileştirecek olan bazen ilaçlar, bazen bir ameliyat, bazen ise hastanın kendi vücut direncidir.

Eğer hastanızı yatırdığınız yoğun bakım merkezinde verilen hizmet hakkında şüpheleriniz varsa, ki hatta kimi zaman bu durum söz konusu ünitenin çalışanları tarafından da doğrulanabilir; o zaman haklı olarak daha iyi bir yoğun bakım merkezi aramaya başlamalısınız. Ancak şunu unutmayın ki, bir “yoğun bakım” ın kalitesi sahip olduğu aletlerden çok, çalışan uzman ve hemşirelerin sayısı ve bunların deneyimi yanı sıra; söz konusu yoğun bakım hizmetlerini yöneten hoca ile ölçülür. Yani aslında iyi bir yoğun bakım hizmeti verebilmek için şunlar gerekmektedir: Hastanızın başında 24 saat sadece onunla ilgilenecek deneyimli bir hemşire, yoğun bakım ünitesinin başında tüm takip ve tedavileri 24 saat denetleyen bir yoğun bakım uzmanı hekim; hastanızı günde en az üç-dört kez görerek değişimleri izleyen bir hoca ve tüm ekibin başında da bu hizmeti ve tedaviyi koordine edip, gerekli girişimleri planlayacak olan deneyimli bir hoca.

Son yıllarda ülkemizde gelişen acil sağlık hizmeti kapsamında, çok sayıda donanımlı ambulansyanı sıra; ambulans uçak ve ambulans helikopter ve deniz ambulansı alınması ile, yoğun bakımgerektiren hastaların hastaneler hatta şehirler arası taşınması mümkün hale gelmiştir. Hastanın bu şekilde nakledilmesi sırasında, yoğun bakımda alması gereken tüm tıbbi müdahalelerin yapılması ve tedavisinin kesintiye uğramaması gerekir. İşte tüm bu araçların içinde, en gelişmiş yoğun bakım ünitelerinde bulunan cihazların hemen hepsi mevcuttur. Elbette tecrübeli bir acil tıp teknisyeni, daha da iyisi bir acil tıp uzmanı hekimin de araç içinde bulunması gerekir. Böylece hasta, yoğun bakımda uyumakta iken; gözlerini daha iyi, daha donanımlı bir yoğun bakım merkezinde açabilir.

Koma doktorlar tarafından derecelendirilir ve yine sağlık otoritesi tarafından derecelendirilmiş yoğun bakımlarda tedavi edilmeye çalışılır. Buralarda hasta, komaya yol açan hastalık ile ilgili gereken tüm tıp dallarından uzmanlar tarafından görülür ve tedavisi planlanır. Hasta komadan hiç çıkmayabileceği gibi, kimi zaman komadan çıksa bile halk arasındaki tabiri ile “bitkisel yaşam” denen durumda da kalabilir. Bazı şanslı hastalar ise aylarca ve kimi zaman yıllarca devam eden rehabilitasyon süreçleri ardından bazı sekellerle yaşamak durumunda kalırlar. Çok daha şanslı olanlar ise, komadan önceki tamamen normal olan yaşamlarına dönebilirler.

“Beyin kanaması”, “beyin damar tıkanması” gibi hastalıklar nedeni ile veya bir travmaya, kazaya bağlı olarak hasta koma durumunda acil servise kaldırıldığında, hekimler ve hastanın yakınları yoğun bakım servisi olan hastane arayışına giriyorlar. Çok haklı olarak da en iyi yoğun bakım merkezine ulaşmak istiyorlar. Aslında yoğun bakım ünitesi olan hastaneler arasında tüm sağlık bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerini, üniversite hastanelerini sayabilirim. Tabii ki özel hastanelerdeki yoğun bakım merkezlerinde kimi zaman Avrupa, hatta Amerika standartlarında hizmet alınabilen çok iyi yoğun bakım merkezleri olduğunu unutmamak gerekir. Ancak acil servislerde kullanılan boş yoğun bakım yatağı arama sistemlerinin, bazı özel hastanelerdeki boş yerleri her zaman göremediğini; hastaların günümüzde buralara ancak kendi olanakları ile ulaşabildiklerini de hatırlatmak istiyorum. Yeri gelmişken, SGK anlaşması olan bazı özel hastanelerde yoğun bakım hizmetlerinden ekstra bir ücret alınmakta olduğuna da dikkatinizi çekerim.

Omurga ve Omurilik

Kuyruk sokumunda ağrı varsa, gerekli radyolojik incelemeler ardından önce simitte oturma ile birlikte ilaçların kullanıldığı istirahat tedavisi, bir sonraki basamakta ise iğne ile yapılan algoloji girişimleri, ve son olarak ta bu da başarılı olmazsa ameliyat yapılabilmektedir. Ameliyatta söz konusu ağrıya neden olan kemikteki problemli alan çıkarılır.

Belde olsun sırtta olsun; düşmeye bağlı veya kemik erimesi sonucu kendiliğinden olan omurga kırığı varsa kapalı ameliyat yani kansız ameliyat yapabiliyoruz. Eğer hastayı ilk birkaç ay içinde görebilirsek, kifoplasti yaparak yani; bir iğne ile girip kırık omurganın içinde bir balon şişirerek kemiğin şeklini düzelttikten sonra içine kemik çimentosu doldurarak, hastayı hemen ameliyattan bir gün sonra korsesiz ve ağrısız olarak ayağa kaldırabiliyoruz. Bence bu gibi işlemlerde deneyimi olan bir beyin cerrahı bulmakta geç kalmayın ki; boş yere korse ile eziyete katlanmayın, ağrı çekmeyin ve en önemlisi kambur kalmayın.

Efendim doğru dürüst bir değerlendirme ardından alınan kararla ve tabii deneyimli ellerde ve donanımlı kurumlarda yapılan ameliyatlarda riski yok denebilecek düzeylere indirmek günümüzde mümkün.

Bu olay yani tıbbi adıyla “lomber stenoz” ya da dar kanalın diğer adıyla “spinal stenoz”; omurga kemiklerinin ortasındaki kanalın daralması sonucu buradan geçmekte olan omurilik veya omurilikten çıkmış sinirlerin toplu şekilde sıkışması sonucu ortaya çıkan şikayetlerdir. Hastanın belinde, bacaklarında olan ağrılardan çok; esas yakınması kısa bir mesafe boyunca yürüdüğünde bacaklarında ortaya çıkan kasılma türü ağrıların yürümesine engel olması ve sonuçta hastanın sürekli olarak belinden öne eğik şekilde yürümek zorunda kalmasıdır. Bu tablonun maalesef cerrahiden başka hiçbir tedavi yöntemi yoktur. Ancak hastaya çok düşük riskle doktorların dediği şekliyle “minimal girişimsel ameliyat” veya halk arasındaki adıyla “kapalı ameliyatkansız ameliyat” yapılabileceği gibi; “mikrocerrahi” yani küçük bir kesiden yapılan düşük riskli cerrahi girişimler, veya eğer bunlarla çözüm bulunamayacaksa doktorların dediği şekliyle “enstrümentasyon” veya halk arasındaki adıyla “platin ameliyatı” veya “vida ameliyatı” da yapılması gerekebilir.

Omurilik içinde kist olmasının adı hidromyeli ve siringomyelidir, bunlar kimi zaman tesadüfi olarak çekilen MR görüntülerinde görülür ve sadece zaman içinde büyüyecek mi diye de takip edilir. Çünkü bu kistlerin aslında bir omurilik tümörü ile birlikte oldukları, bazen ancak zaman içinde ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman da özellikle kol ve omuzlarda belirgin uyuşukluk ile seyreden daha ağır yakınmalara yol açtıklarında cerrahi olarak tedavi edilmeleri gerekebilir. Bu kistlerin cerrahi tedavisi kistin açılıp, şant diye adlandırılan ince bir borucuk yardımı ile boşaltılmasından ibaret olsa da; söz konusu ameliyatlardan sonra ortaya çıkabilecek felç ve benzeri sorunları göz önüne alarak, deneyimli cerrahları tercih etmekte büyük yarar var.

Omurilik tümörü ise aslında kanser değildir. Yani omurilikteki tümör, kanserler gibi başka bir organa sıçramaz veya çok hızlı büyümez. Bunlar aslında iyi huylu tümörlerdir. Ancak küçük bir kapalı kemik kutu içindeki omuriliği sıkıştırmaları çok ağır sonuçlara yol açar. Omurilikten kollarımıza ve bacaklarına giden sinirler geçtiği için ortaya felçler çıkabilir, kişinin kol ve bacaklarındaki kaslarda sertleşme, kasılma olup hareketler kısıtlanabilir ve daha da kötüsü, hastada çişini ve büyük abdestini tutamama durumu ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle omurilik tümörlerine tanı konduğunda hemen ameliyat edilmeleri gerekir . Bunlara ışın tedavisi veya ilaç tedavisi yani kemoterapi verme şansı da yoktur. Zaman içinde felçler ortaya çıktıktan sonra, söz konusu felç durumu ameliyatla bile geri döndürülemez.

Skolyoz yani omurga eğriliği olsun, kifoz yani kamburluk olsun; tedavinin birinci basamağı korse uygulamalarıdır. Bunlar çoğu zaman ölçü alınarak kişiye özel olarak üretilen korseler, yani ısmarlama korse olup tüm gün boyunca takılmaları; ve zaman içinde hastanın takiplerinde ortaya çıkan değişikliklere göre yenilenmesi gereken korselerdir. İkinci basamakta ise halk arasındaki tabiri ile platin ameliyatıvida ameliyatı veya tıbbi adı ile füzyon ameliyatı veya enstrümantasyon yapılması gerekir. Burada ameliyat sırasındaki amaç kimi hastalarda omurgayı düzeltip, bu düzeltilmiş halinde sabitlemek yani dondurmak iken; kimi zaman özellikle küçük çocuklarda, hareketli enstrüman veya ayarlı rod kullanarak omurganın düzeltildiği halde büyümesine izin vermektir.

Bazı hastalarda, özellikle de yaşlılarda bu ameliyatlar; bir omurganın kısmen çıkarılmasını gerektiren karmaşık ve tehlikeli ameliyatlar halini alabilmektedir. İşte bu tip ameliyatlarda ortopedistler yanı sıra deneyimli bir beyin cerrahının da ameliyatta bulunması gerekmektedir. Şunu da önemle vurgulamak istiyorum ki, kimi zaman da skolyoz hastalarında, bu eğriliğe yol açan bir doğumsal anomali yani konjenital anomali tespit edilecek olursa; sadece bu problemin deneyimli bir pediatrik nöroşirürji hocası veya bir çocuk beyin cerrahı tarafından cerrahi olarak çözülmesi bile eğriliği düzeltmekte yeterli olmaktadır.

Kök Hücre

Yetişkin insanlarda kemik iliğikoku sinirleri gibi nispeten kolay ulaşılan yerlerden alınan kök hücrelerden üretilerek elde edilen sinir dokusu hücreleri tipindeki kök hücreler, çevrelerindeki komşu yapıların etkisiyle değişikliğe uğrayıp omurilik hasarında ancak sınırlı bir düzelmeye yol açabilecekleri gibi; saldıkları bazı madde ve sinyallerle de hastanın durumunu ancak bir dereceye kadar düzeltebiliyor olabilirler. Bu konu netleşmedikçe, kök hücre tedavisinin felçli insanlarda kullanımında çok dikkatli ve tedbirli olmaya; bu tedaviyi sadece başka hiçbir iyileşme şansı kalmamış hastalarda ve ancak özel izinlerle denemeye özen gösteriyoruz.

İnsan sağlığı alanındaki her konuda olduğu gibi kök hücre tedavisi konusu da Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Uluslararası kurallara da uygun olarak, halen kök hücre tedavisi ancak başka hiçbir tedavi şansı kalmamış hastalarda; ancak her hasta için Sağlık Bakanlığından özel izin alarak denenmektedir. Dikkatinizi çekerim, denenmektedir dedim. Böyle bir kök hücre tedavisi denemesi için önce hastanın detaylı tıbbi bilgileri, hastaya verilecek kök hücrenin kaynağı, kök hücrelerin hastaya nasıl verileceği gibi detayları içeren bir dosya; hastaya kök hücre uygulaması yapacak olan hekim tarafından hazırlanır. Eğer Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş bilimsel bir komisyon da izin verecek olursa, bu tedavi denenebilir. Bunun dışındaki uygulamalar, yani gerekli izin alınmadan yapılan kök hücre tedavi uygulamaları konusunda ise dikkatli olmak lazım. Bu takdirde yasaların koruyucu şemsiyesinin dışına çıktığınızı asla unutmayın.

Kafa ve Kafatası

Beyin ödemine karşı yapılan dekompresif cerrahide bildiğiniz gibi kafatasının bir kısmı, şişen beyne yer açmak için çıkarılmaktadır. Kafatasındaki bu açıklık, kimi zaman hastanın kendi kemiği ile, kimi zaman da yapay kemik ile daha sonraki bir dönemde kapatılır. Bunun için en uygun zamanı dekompresif cerrahiyi yapan beyin cerrahı kararlaştırılacaktır. Kimi zaman kemik yerine konduğunda şant takılması da gerekmeyebiliyor.

Efendim doğuştan olan kafatası şekil bozuklukları deneyimli bir pediatrik beyin cerrahı ile yine deneyimli bir plastik cerrah tarafından birlikte yapılan ameliyatlarla düzeltildiğinde, özellikle de söz konusu ameliyat çocuk bir yaşını doldurmadan yapılırsa hiçbir şekil bozukluğu kalmayacak şekilde düzeltilebilmektedirler. Tabii ki bir yaşından sonra yapılan ameliyatlarda bu denli mükemmel bir sonuç elde edilmesi beklenmemelidir. Kimi zaman kafatasının şeklini bozabilen başka hastalıklarda da benzeri bir ekip tarafından ameliyat yapılması daha uygun olacaktır. Söz konusu ameliyatlarda kimi zaman yapay kemik, kemik çimentosu, kadavra kemiği, titanyum vida ve plaklar kullanılabilmekte ise de tercih edilen hastanın kendi kemiğidir.

Hidrosefali

Hidrosefali hastalığında toplanan aşırı beyin omurilik sıvısının, yani BOS’un kontrollü şekilde karın boşluğuna aktarılmasını sağlayan; cilt altından geçen ve üzerinde ileri teknoloji ürünü bir pompası bulunan ince borucuk, yani tıbbi adı ile bir şant yani shunt cihazları zaman içinde tıkanabilmekte veya bebek büyüdükçe daha uzunları ile değiştirilmeleri gerekebilmektedir. Bu hastalarda en uygun olanı, kararın deneyimli bir çocuk beyin cerrahi uzmanı veya pediatrik nöroşirürji hocası tarafından verilmesidir.

Bir bebekte hidrosefaliden şüphelenilmesi, bebeğin düzenli kontrolleri sırasında; aile hekimi tarafından kafa çevresi ölçülürken görülen anormal bir artışla başlar. Ancak gelişen tıbbi görüntüleme olanakları ile, artık bu hastalığın bebek henüz annesinin karnında iken de tanınması ve ventrikül genişliği artışının hamilelik süresince takip edilmesi mümkün olmaktadır. Yani bebeğinizin hem hamilelik sırasında ve hem de doğumdan sonraki düzenli kontrollerini hiç aksatmamanız gerekir. Herhangi bir evrede eğer hekiminiz sizi bir çocuk beyin cerrahına veya pediatrik nöroşirürji hocasına yönlendirdiğinde, hiç zaman kaybetmeyin ki; bu tanı doğrulanıp,  bebeğiniz için en doğru olan planlanabilsin.

Gebelik ve Doğum

Hamilelikte bel fıtığı gelişip de ağrılar başladığında, ne tanı amacıyla röntgen çekilebilir, ne de herhangi bir ilaç kullanılabilir. Bu nedenle en iyisi, eğer herhangi bir ağrı hamilelik öncesinde de varsa; hamile kalmadan bu soruna bir çözüm aranmasıdır. Doğum öncesinde beyin cerrahınız ile kadın doğum doktorunuzun görüşmesini sağlarsanız, doğum yöntemi konusunda daha sağlıklı bir karar alacaklardır. Yoksa hamilelik bittiğinde bebek sütten kesilinceye kadar tedavi ertelenmek durumunda kalınacak; üstelik hamilelik sonrasında annenin üstünde fazla kilo kalacağı için, tedavi iyice zorlaşacaktır.

Beyin Soruları

Normalde pineal kistlere pek ameliyat önermeyiz, ancak takip sırasında büyürlerse ameliyat önerilir; çünkü çok riskli bir ameliyattır.

Efendim bu soruların da bir Nöroloji uzmanı tarafından cevaplanması daha sağlıklı olacaktır ama biz beyin sapı üzerine olan baskıyı uygun bir ameliyatla hemen kaldırmayı hedefleriz.  Aynı durumu genelleyecek olursak, kafa içi basınç artmasında da basıncı artıran durumu cerrahi olarak tedavi etmek mümkünse, hemen ameliyat planlarız.

Beyin Damar Sorunu, Kanama

Umarım dediğiniz gibi olmamıştır, yani damar yumağı olduğu düşünülmemiş te böyle olduğu anjio ile gösterilmiştir. Ayrıca yine umarım bu tedaviyi öneren cerrahınız, söz konusu ameliyatı yapabilecek deneyime sahip bir cerrahtır; yani kendi yapamayacağı bir ameliyat için “ameliyatı çok tehlikeli” dememiştir. Yoksa kavernomlar ameliyatla düşük riskle çıkarılabilen lezyonlardır.

Beyin damarlarındaki anevrizma ameliyatları yüksek riskli ameliyatlardır ancak bu ameliyatlar yapılmazsa karşılaşılacak durumun ölüm olduğu göz önüne alınarak yapılmaktadırlar. Bu ameliyatlar başarılı geçse bile ameliyattan sonra damarlarda daralmaya veya kanamaya bağlı ağır hasarlar, hatta ölümler görülebilir.

Beyin Tümörü

Efendim hastayı komaya sokacak kadar büyümüş bir beyin tümörü, özellikle de evre 4 Glioblastoma görünümünde ise; ameliyat yapmayı hiç düşünmeyiz.

Böyle durumlarda ise, yani beyinde iyi huylu tümör görüldüğünde de yine deneyimli bir beyin cerrahisi hocası size ameliyat önerecek olursa; ameliyatı hemen yaptırın ki söz konusu tümör kötü huylu tümöre dönüşmeden tümüyle temizlenebilsin. Diğer tedavi yöntemlerine, eğer tümör tümüyle temizlenemez ve huy değiştirirse; son çare olarak başvurulacaktır. Bu arada, size ameliyat olmamanızı söyleyen doktorların, bu ameliyatı yapabilecek kapasitede olup olmadıklarını sorgulayın ve ona göre söylediklerini tekrar gözden geçirmeyi unutmayın.

Vücudun diğer yerlerindeki tümörlerin beyne yaptığı metastazlar günümüzde çağdaş ameliyat teknolojileri kullanılarak başarılı bir şekilde çıkarılabilmekte ve hastanın yaşam süresi uzatılıp, yaşam kalitesi de korunabilmektedir.

Boyun Soruları

Boyun fıtıkları ile en çok karışan hastalık, ruhsal hastalıklar ve özellikle de depresyondur. Yani boyun ağrısında doktorunuz öncelikle size psikolojik durumunuza yönelik bir tedavi önerecektir. Üstelik çektireceği röntgen filmlerinde bir “boyunda eğrilik” veya “boyun düzleşmesi” gördüğünde de yapacağı tedavi farklı olmayacaktır. Bundan sonraki basamakta ise Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gelecektir.

Halk arasında kireçlenme denen durum, kemiklerde yeni kemik çıkıntılarının ya da osteofitepin ortaya çıkması anlamına gelir ve de uzun süreli duruş bozuklukları tedavi edilmediğinde çok erken yaşlarda bile ortaya çıkabilir.

Boyunda ekstrüde veya protrüzyon durumundaki bir disk hernisinin, özellikle de omurilik kanalına düşmüşse çaresi dünyanın her yerinde sadece ameliyattır, güçsüzlük ve buna eşlik eden kord basısı ise çok daha tehlikeli bir durum olduğu için çaresi acil ameliyattır. Ancak bir cerrahın bu karara varmak için hastayı detaylı bir şekilde dinlemesi, etraflıca muayene etmesi, sinirlerinden elektriksel ölçümler yaptırması, MR yanı sıra BT de çektirmesi ve omurganın hareketli röntgenlerini çektirmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim. Ayrıca boyun ameliyatlarındaki başarı oranları bel ameliyatlarındakine göre daha yüksektir.

Tabii ki, ancak myelomalazi omurilik hasarı anlamına gelir ve yapılacak ameliyatta disk çıkarıldığında yerine konacak olan cihazın protez mi yoksa cage mi olacağına hastanın yaşına ve radyolojik inceleme sonuçlarına göre karar verilecektir.

Bel Soruları

Doğumsal orta hat kapanma kusuru dediğimiz bu bozukluklar hastada aslında anne karnında olduğu dönemden beri vardır, yani konjenital anomalilerdir. Bu hastalıkların verdiği zarar her geçen gün artmakta olduğu için tespit edildiğinde bir an önce ameliyatla düzeltilmeleri gerekir. Ancak ameliyatın deneyimli bir çocuk beyin cerrahi uzmanı veya pediatrik nöroşirürji hocası tarafından ve gerekli tüm çağdaş teknolojik cihazlardan yararlanılarak yapılması uygun olacaktır.

Efendim eklemlerinizden gelen sesler herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Spiral ise bel ağrısı yapmaz.

Sadece belinizde olan ağrılara biz aksiyel ağrılar veya mekanik bel ağrısı diyoruz. Yani aslında belinizdeki yapıların zorlanmasına bağlı ağrılar. Bunlar genellikle kilo verme ve istirahat tedavisiyle ağrının azaltılması ardından başlanacak kas güçlendirici egzersizler gibi basit yöntemlerle tedavi edilebilirler. Daha sonra da bir fizik tedavi uzmanına başvurmak uygun olacaktır.

Efendim günümüzde cerrahi olarak çözülemeyecek bir omurga sorunu, benim de uygulayamayacağım herhangi bir cerrahi girişim türü yok ancak ben ameliyatı her zaman son çözüm olarak tercih ederim. Acaba tüm diğer seçenekler kullandı mı ki, ameliyat olmayı kesinlikle düşünecek duruma gelindi? Takdir edersiniz ki bu kadar bir bilgiyle size yol gösteremem. Dilerseniz ve bana gelirseniz tabii ki ilmimin yettiği kadar size yardımcı olmaya çalışırım.

Daha önceki ameliyatınız nerede ve kim tarafından yapıldı bilemiyorum ama keşke ilk ameliyatı iyi bir merkezde, tecrübeli bir cerraha yaptırsaydınız. Bu ameliyatınızın zor bir iş olduğunun ve her yerde yapılamayacağının siz de farkındasınızdır umarım. Ben sizin arzu ettiğiniz bu hareketli bel ameliyatını yani hareket koruyucu enstrümantasyon ameliyatınızı, olası tüm masrafları göz önüne alıp size tabii ki yaparım. Bunun klasik vidalama yöntemlerine göre bir dezavantajı olmayıp; ileriye yönelik pek çok avantajı vardır, eğer bir de yaşınız çok ileri değilse. Bunları size yüz yüze anlatmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Günümüzde her yaşta, her hastalığa ve her hastaya yapılabilecek bir ameliyat var. Ancak her zaman ameliyat son çare olarak düşünülmeli. Özellikle de çok genç ve çok yaşlılarda. Çünkü her ameliyatın kendine özgü riskleri vardır ve maalesef ameliyat tipine göre risk azaldıkça hastanın iyileşme oranı düşmektedir.

Efendim özelikle oturarak yapılan işlerde çalışan genç kişiler, oturdukları sandalye ve masanın ideal ergonomik ölçülerde olmasına dikkat etmeliler. Ayrıca yattıkları yatak ta en çok sekiz yaşında bir yaylı hazır yatak olmalı. Sonra da hem diyetlerine dikkat edip kilolarının normal sınırlarda olmasını sağlamalı ve hem de düzenli egzersiz yapıp kas güçlerini korumalılar. Yoksa yapılacak ameliyatların da başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmazdır.

Bu hemanjiomlar o bölgede ağrıya yol açtıklarında, yapılacak kapalı bir ameliyatla içleri kemik çimentosu ile doldurularak tedavi edilebilmektedirler.

Maliyet ve Fiyat

Efendim ben özel muayenehane hekimiyim, herhangi bir hastanede çalışmıyorum. Hastalarımı muayenehanemde görüp, eğer ameliyat yapacaksam Ankara’daki çeşitli özel hastanelere yatırıyorum. Devlet güvencesi veya SGK kanalı ile maalesef bana ulaşma şansınız yok. Sadece gerekli tüm ödemeyi kendiniz yaparak bana tedavi olabiliyorsunuz. Kimi zaman özel sigortalar bu giderlerinizi kısmen de olsa karşılayabiliyorlar tabii ki. Ancak bunun dışında, büyük şehirlerde sizi kefil olabileceğim deneyimli cerrahlara yönlendirebilirim.

Belki de hastanızın hiçbir ameliyata ihtiyacı yoktur, ya da çok karmaşık bir ameliyat yapılması gerekiyor olabilir. Yapılması gereken ameliyatın türüne; hastanın yaşına, kilosuna, rahatsızlığına ve muayene bulguları ile tetkik sonuçlarına göre karar veriyoruz. Tabii bu durumda pek çok ameliyat seçeneği ortaya çıkabiliyor ve bu ameliyatın riski, süresi, başarı şansı, iyileşme süresi ve maliyeti; yapılması gereken ameliyatın türüne göre değişiklik gösteriyor. Bu gibi nedenlerle size bir fiyat aralığı söylemek ne yazık ki mümkün değil. Ayrıca sizin istediğiniz hastane konforu da maliyeti belirleyen bir diğer unsur. Ancak şuna şüpheniz olmasın ki hastanıza ne tip bir ameliyat gerektiğine karar verdikten sonra çeşitli fiyat seçenekleri arasından size en uygun olanına birlikte karar verebiliriz.

Without patiently listening, making a thorough examination and completing some tests; it would not make sense to suggest anything about how to really treat the patient. I am sorry.

Danışma, Görüş Sorma

Efendim herhalde hak verirsiniz ki sadece MR raporu okumanın veya filmleri görmenin ötesinde, hastayı sabırla dinleyip detaylı şekilde muayene etmeden ve diğer tetkiklerini tamamlamadan; gerçekten nasıl bir tedavi gerektiği konusunda bir şey önermem mantıklı olmaz. Bunu yapanlar varsa bile, herhalde günümüzde yapılan ameliyatlardan memnun kalmayan hastaların çoğalmasının nedeni onlardır. Ben o doktorlardan değilim maalesef.

Efendim ben özel muayenehane hekimiyim, herhangi bir hastanede çalışmıyorum. Hastalarımı muayenehanemde görüp, eğer ameliyat yapacaksam Ankara’daki çeşitli özel hastanelere yatırıyorum. Devlet güvencesi veya SGK kanalı ile maalesef bana ulaşma şansınız yok. Ancak tabii ki büyük şehirlerde sizi deneyimli cerrahlara yönlendirebilirim.

Hastayı sabırla dinleyip detaylı şekilde muayene edip elde mevcut bulunan tüm tetkikleri incelemeden ve diğer eksik tetkiklerini tamamlamadan; gerçekten nasıl bir tedavi gerektiği konusunda bir şey önermem sağlıklı olmaz. Kusura bakmayın.

Radyolojik incelemelerin raporunda görülen her şey yazılmak zorundadır. Kimi zaman insanlar arasındaki yapısal farklılıklara dair bazı isimlendirmeler de bu raporlarda yer alır. Eğer doktorunuz size raporda ve tetkiklerdi herhangi bir sorun yok dedi ise, veya raporun sonuç bölümünde normal yazıyorsa artık metin içindeki bu tip kelimelerin peşine düşmek sadece huzurunuzu kaçırmaya yarayacaktır.

Subscribe to Newsletter

Get healthy news and solutions to your problems from an expert!