Tam Kapalı Bel Ameliyatı

Tam Kapalı Bel Ameliyatı

Tam Kapalı Bel Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Tam kapalı ameliyatlarda ise hastanın cildinde herhangi bir kesi yapılmayıp, ameliyat bir iğne deliğinden girilerek gerçekleştirildiği için bunlara doktorlar arasında minimal girişimsel işlemler denmektedir. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatında, endokopik yöntemle diskin omuriliğe ve omurilikten çıkan sinir köküne baskı yapan kopmuş parçası çıkarılmakta ve de yine sinire baskı oluşturan kemik çıkıntıları traşlanmaktadır.

Bu işlemler sırasında hasta uyutulmamakta, yani narkoz verilmemektedir. Ameliyat, hasta uyanık iken lokal anestezi yolu ile ve/veya sedasyon yani ilaçlarla sakinleştirme uygulanarak yapılmaktadır. Bu sayede hastanede bir gece bile kalmak gerekmemekte, hasta işlemden birkaç saat sonra hemen ağrısız olarak ayağa kalkıp evine; bir-iki hafta içinde de aktif yaşamına dönebilmektedir.

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Riskli mi?

Genel olarak kapalı bel ameliyatı denen mikrodiskektomi, aslında açık cerrahidir. Yani hasta uyutularak ve cildindeki küçük kesilerden girilerek yapılabilen yapılan bu ameliyatlar gerçekten düşük denebilecek risklerle yapılabiliyor. Ameliyat mikroskobu ile sağlanan daha detaylı bir görüş ve daha etkili bir aydınlatma altında, çevre dokulara daha az zarar verildiği için kanama, doku yaralanması ve enfeksiyon benzeri sorunlar daha az oranda olsa da görülebilir.

Ancak buna karşılık tam kapalı bel fıtığı ameliyatlarında, ciltte veya komşu kas, kemik dokularında kesi bile yapılmadan bir iğne deliğinden lokal anestezi altında yani hasta uyutulmadan girilip disk fıtığı çıkarılır. Deneyimli ellerde yapıldıklarında kanama, doku yaralanması ve enfeksiyon riski oranları sıfır denebilecek kadar düşüktür.

Daha detaylı bilgi için

Tam Kapalı Bel Ameliyatı