Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel Fıtığı Ameliyatı Açık mı Kapalı mı?

Bel fıtığı ameliyatı açık veya kapalı yapılabiliyor. Günümüzde artık açık olsun, kapalı olsun tüm bel fıtığı ameliyatları daima mikroskop kullanılarak yapılıyor. Çünkü mikroskobun sağladığı net görüntü ve mükemmel aydınlatma altında çevre dokulara zarar verme ihtimali çok düşük oluyor. Yani ameliyat sonrasında can sıkıcı komplikasyonlarla karşılaşmıyorsunuz veya hemen ameliyat sonrasında tekrar ameliyat edilmeniz gerekmiyor. Eğer ameliyatınız mikroskop altında yapılmayacaksa tehlike altındasınız demektir, bu bir.

İkinci önemli nokta ise, pek çok cerrah mikroskop altında yaptıkları bel fıtığı ameliyatını yani iki santimetrelik bir kesiden girilerek yapılan mikrodiskektomi yöntemini, kapalı bel fıtığı ameliyatı olarak adlandırıp sizi yanlış yönlendirebilir. Gerçekten tam kapalı bel fıtığı ameliyatında ise belinizde kesi yapılmaz, sadece bir iğne deliğinden girilerek endoskop ile ameliyat yapılır. Bu detayı net olarak öğrenmeniz de çok önemli.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı hasta uyanıkken yapılır, yani narkoz verilmesine bağlı bir risk yoktur. Ayrıca ciltte kesi yapılmadan yani bir iğne deliğinden yapılır, sonuçta kansız bir işlem olduğu için enfeksiyon yani mikrop kapma riski de yok denecek kadar azdır. Bunun yanı sıra ülkemizde maalesef çok sınırlı sayıda hastanede mevcut olan özel aletler kullanılarak ve tabii gerekli deneyime sahip olup sayıları ülkemizde yine bir avuç olarak tanımlanabilecek beyin cerrahı tarafından yapılır. Yani sadece endoskop ve kamera bulunması yeterli değildir, endoskop içinden ameliyat yapabilmek için gerekli tüm aletlerin de tamam olması gerekir. Çünkü adı üstünde, bu da bir bel fıtığı ameliyat; yani iğne deliğinden bile olsa aynı açık ameliyattaki her şeyin yapılması gerekiyor. Sonuçta yine kemik traşlanıyor, kopmuş disk parçası çıkarılıyor, disk kesilip içi boşaltılıyor ve kesik yapılan yer yakılarak tamir ediliyor.

Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kapalı bel fıtığı ameliyatı hastaları ameliyattan bir gün sonra hastaneden çıkarılabilirken, tam kapalı bel fıtığı ameliyatı hastaları ameliyat günü ve ameliyattan birkaç saat sonra hastaneden çıkarılıp evlerine gönderilebiliyorlar. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatlarında hastanın cildinde bir kesi olmadığı için, pansuman yapılması veya dikiş alınması gibi bir durum da söz konusu olmadığı için; aslında hastaneden çıktıklarında yaralarının iyileştiği söylenebilir. Hastaya ameliyattan sonra verilen resmi rapor süreleri her iki yöntemde de aynı olsa bile, tam kapalı bel fıtığı ameliyatı hastaları çok daha kısa bir sürede; çoğu zaman da birkaç gün içinde normal aktif yaşamlarına dönebiliyorlar. Ancak iyileşme ile kastedilen hastanın tekrar ağır işlerini yapmaya başlaması ise, bu durumda tabii ki aylar süren bir iyileşme sürecinin geçmesi söz konusu.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz!

tamkapalibelfitigiameliyati.com.tr