Beyincik Sarkması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Beyincik Sarkması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Beyincik Sarkmasına Ne İyi Gelir?

Beyincik sarkması (Chiari hastalığı) tedavisi, hastanın herhangi bir şikayeti olup olmadığına ve de bu şikayetin ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Herhangi bir bulgu yoksa herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Ağrı kesiciler, baş ağrısı ve boyun ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Baş ağrısı, boyun ağrısı, baş dönmesi ve diğer şikayetler şiddetliyse ve hastanın yaşam kalitesini düşürüyorsa; veya beyin sapına olan baskıdan kaynaklanan, hareketlerde güçsüzlük gibi sorunlar varsa hastaya ameliyat önerilebilir.

Beyincik sarkmasının (Chiari hastalığı) beyin ve sinir cerrahları tarafından yapılan ameliyatı dekompresyon cerrahisidir. Genel anestezi altında hastanın başının arkasında bir kesi yapılır ve cerrah kafatasının tabanından bir kemik parçası çıkararak buradaki deliği yani açıklığı genişletir. Ayrıca kimi zaman omurganın en üstteki kemiklerinin arka kısmından da küçük bir kemik parçası çıkarabilir.

Bu ameliyatla, hem beyin sapındaki baskı azaltılmış olur ve hem de bu bölgedeki beyin omurilik sıvısının (BOS) rahat şekilde akması sağlanmış olur.

Beyincik Sarkması Düzelir mi?

Beyincik sarkması (Chiari hastalığı) ameliyatının amacı, hastanın şikayetlerinin daha da kötüleşmesini durdurmak ve beyin sapına olan baskıya bağlı hayati tehlikeyi ortadan kaldırmaktır.

Bazı hastalar ayrıca şikayetlerinde, özellikle de baş ağrılarında bir iyileşme yaşarlar. Bununla birlikte, ameliyat bazen hiçbir iyileşmeye yol açmayabilir. Ancak genellikle şikayetlerde herhangi bir kötüleşme de görülmez.

Ayrıca bu ameliyatlarda küçük de olsa, felç gibi ciddi bir komplikasyon riski olduğundan söz etmek gerekir.

Beyincik sarkmasına (Chiari hastalığı) eşlik eden, hidrosefali yani beyin içindeki su dolu boşlukların büyümüş olması veya siringomyeli yani omurilik içinde bir kist görülmesi ya da hafif bir skolyoz yani omurgada görülen eğrilik gibi durumlar bile; çoğu zaman Chiari malformasyonu ameliyatla düzeltildiğinde kendiliğinden yok olabilmektedir.