Dar Kanal

Dar Kanal

Dar Kanal ne Demek?

Dar kanal yani omurgada kanal daralması veya tıbbi adıyla spinal stenoz durumu, omurga kemiklerinin ortasındaki kanalın daralması sonucu; buradan geçmekte olan omuriliğin sıkışması demektir. Bu sıkışmaya bağlı olarak omuriliğin hasar görmesine ise myelopati denir. Myelomalazi kelimesi de omurilik hasarının MR incelemesinde görülebilir hale gelmesi anlamına gelir. Beyinden çıkıp, boyundan geçerek tüm vücuda giden ve kollarınızı, bacaklarınızı hareket ettirmenizi, küçük ve büyük abdestinizi tutabilmenizi sağlayan sinirlerin oluşturduğu omurilik; omurga kanalının içinde zarar görmüş demektir. Omurga hastalıkları arasındaki en önemli ve acil durumlardan biridir ve zamanında müdahale edilmesi çok önemlidir. Hasar kalıcı hale geldiğinde ise yapılabilecek bir şey, yani etkili olduğu kanıtlanmış hiçbir tedavi yoktur. Omurgalar arasındaki disklerin yaş ilerledikçe sıvı miktarını kaybetmesi sonucu, yük taşıma yeteneğinin azalması ve de sertleşerek bulunduğu yerden omurga kanalına doğru arkaya yer değiştirmesi, omurga kemiklerinin ortasındaki kanalın daralmasına neden olabilir. Yine omurga kemikleri arasındaki faset eklemlerinin öne yani omurga kanalına doğru büyümesi de bu daralmayı arttırabilir. Ayrıca omurga kanalındaki bağların da genel bir tabirle kireçlenmesi yani kalınlaşması da olaya tuz biber eker. Söz konusu problem daha çok doktorların geriatrik dediği ileri yaşlarda ve boyunda dar kanal (servikal stenoz) veya belde dar kanal (lomber stenoz) şeklinde görülür.

Bu hastalarda boyun, sırt, bel veya kol, bacaklarda olabilen ağrıların yanı sıra, kollarda güçsüzlük ve düğmeleri ilikleyememe gibi belirtilerle ellerde güçsüzlük görülebileceği gibi; kısa bir mesafe boyunca yüründüğünde bile bacaklarda ortaya çıkan ve yardımsız yürümeye engel olan kasılma türü ağrılar ve sertlik (spastisite) de ortaya çıkabilir. Buna doktorlar “Nörojenik Klaudikasyon” derler. Hasta sınırlı bir süre boyunca yürüdükten sonra, durup çömelme veya öne eğilme gereği duyabilir, yürüme mesafesi giderek azalır ve ancak belden öne doğru eğilmiş şekilde yürüyebilir Eğilme veya oturup dinlenme ile ağrı hafifleyip, tamamen geçebilir.

Ayrıca büyük abdest veya idrar kaçırma (inkontinans) veya cinsel güçsüzlük (impotans) de görülebilir.

Kanal Daralması Düzelir mi?

Evet, tabii ki düzelir. Yapılacak bir ameliyatla daralmış olan omurga kanalı genişletilerek ortasında sıkışmış halde bulunan omurilik rahatlatılırsa dar kanal tabii ki düzelmiş olur. Yani eğer söz konusu ameliyat için çok geç kalınmamışsa hastanın boyun, sırt, bel veya kol, bacaklarda olabilen ağrılarının yanı sıra; kollarında ve ellerindeki güçsüzlük düzeleceği gibi, yardımsız yürümeye engel olan bacaklarındaki kasılma türü ağrıları ve sertlik de düzelir. Ayrıca büyük abdest veya idrar kaçırma ile cinsel güçsüzlük gibi yakınmalarında da azalma, rahatlama olacaktır. Çünkü kanal genişletilip omurilik üzerindeki bası ameliyatla kaldırıldığı zaman, hem omuriliğin damarlarla olan beslenmesi ve hem de yapısındaki sinirlerdeki sinyal iletimi düzelir.

Kanal Daralması Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

Hayır. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekiyor. Omurgada kanal daralmasının maalesef ameliyatsız hiçbir tedavisi yoktur. Üstelik önerilen ameliyat zamanında yaptırılmazsa, hastanın durumu giderek daha da kötüleşecek ve de çok geç kalınarak yapılmış bir ameliyattan ise maalesef yarar görmeyecektir.

Söz konusu ameliyatları ise sadece beyin ve omurga cerrahları yapabilir, bunun dışında sizi ameliyatsız tedavi edeceğini iddia edenlerle vakit kaybetmeniz; sadece daha fazla acı ve gözyaşına neden olacaktır. O yüzden kanal daralması için ameliyatsız bir tedavi arayarak boşuna değerli vaktinizi ve tabii ki paranızı harcamayın.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız!

Dar Kanal